Biały na białym

Wspominaliśmy w jednym z poprzednich postów o sytuacji kiedy klient zamawia zdjęcie białego produktu o błyszczącej powierzchni na białym tle.

Jest kilka sposobów w jakie można podejść do tego tematu. Jednym z nich jest zrobienie planu zdjęciowego gdzie możemy podejść blisko do produktu z różnego rodzaju ekranami , rozpraszającymi lub wyciemniającymi. Wyszparowanie ( wycięcie z tła w postprodukcji), a następnie umieszczenie produktu na nowym białym tle najlepiej z dodatkiem nowego stworzonego w postprodukcji światłocienia. Zajmuje to sporo czasu , ale możemy kontroloważ każdy etap realizacji i możemy być spokojni o powtarzalność efektu.

Sprawa ma się trochę inaczej kiedy klient życzy sobie aby zdjęcie miało charakter naturalny i aby na zdjęciu było widoczne oryginalne tło. Wtedy musimy zadbać o płaszczyzny rozpraszające lub wyciemniające w dożo większej skali. Jest tak dlatego, że cały nasz kadr musi pozostać „czysty” i wszystko czego używamy do zredukowania odblasków, rozproszenia światła czy podkreślenia krawędzi muszą pozostać poza naszym kadrem i aby miały jakikolwiek wpływ na nasz produkt muszą być po prostu duże.

Największym wyzwaniem w całej tej sytuacji są odbicia źródeł światła na produkcie.

Czy są to softboxy , parasolki, czasze czy jeszcze inne modyfikatory – jeśli kierujemy je na produkt – będą się odbijać w błyszczącej powierzchni. Sposobów na to jest kilka. Jeżeli studio nie jest duże i ma białe ściany i biały sufit możemy odwrócić nasze lampy od produktu i odbić światło od sufitu i/lub ścian tworząc w ten sposób dużą płaszczyznę świecącą. Innym sposobem jest użycie ekranów rozpraszających światło, które możemy ustawić między naszym produktem a źródłem światła. Takim ekranem może być studyjna blenda, materiał, kalka etc.

Trzeba jednak zwrócić uwagę czy materiał którego używamy do rozproszenia jest idealnie biały, aby nie wprowadził nam niepotrzebnie żadnej dominanty kolorystycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like